top of page

CO JE V PLÁNU VE DRUHÉ POLOVINĚ PROJEKTU ANDROMEDIA?Pokračujeme v implementaci projektu AndroMedia, který podporuje rozvoj umělecké a kulturní kritiky prostřednictvím interdisciplinárních aktivit a přispívá ke zvýšení zájmu a znalostí kritiků i široké veřejnosti v oblasti prezentace romské kultury.

Ve druhé polovině realizační doby projektu se zaměříme na propagaci vytvořeného on-line diskusního forumu, který je dostupný na webové stránce www.andro-media.cz. Tato stránka přispívá ke společenskému dialogu a vytvoření otevřené konverzace mezi širokou veřejností i experty na téma kritiky romské tvorby. Kdokoliv může založit téma či příspěvek, který je pak otevřený ke komentování a diskusi. On-line fórum je průběžně spravován, aby nedocházelo k podpoře nenávistných komentářů. Vytváříme tak bezpečný on-line prostor, který pomůže ke zmapování názorů společnosti na kritiku romské tvorby.

Proběhnou semináře pro studenty FSV UK pod vedením editora a koordinátora Radiožurnálu Tomáše Bystrého a PhDr. Jany Čeňkové, Ph.D. z Katedry žurnalistiky UK, zaměřené na posílení kompetencí budoucích kritiků. Projekt tak zvýší povědomí o umělecké kritice v oblasti romské literatury, hudby, divadla, výtvarného a alternativního umění.

V září se zapojení do projektu spisovatelé a expert na romskou literaturu vydají na mezinárodní seminář na Islandské univerzitě, který se zaměří na romskou literaturu a hlavně pak na kritické psaní. Seminář proběhne ve spolupráci s partnerem projektu Sofiyí Zahovou, která působí jako výzkumná pracovnice na Institutu pro cizí jazyky Vigdís Finnbogadóttir a v Mezinárodním centru pro mnohojazyčnost a mezikulturní porozumění ve Vigdís. Věnuje se výzkumům v oblasti romské, menšinové a jazykové politiky v Evropě, jihovýchodní Evropě, nacionalismu a etnického původu. Je autorkou monografie s názvem Jugoslávie po Černé Hoře: Dynamika identit (2013) nebo také Dějin romské literatury s multimédii o romských dětských publikacích (2014).

Do konce roku plánujeme realizaci diskuse na kritiku romské literatury v rámci Mezinárodního dne romského jazyka.


Projekt je financován Fondy EHP 2014 – 2021, program Kultura.
5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page