top of page

DISKUSE "KRITIKA ROMSKÉ HUDBY" - TISKOVÁ ZPRÁVA

10.04.2021 Tisková zpráva


Romská kultura a umění jsou součástí národního, evropského, ale i světového kulturně-uměleckého prostoru a neustále se vyvíjí a roste. Kromě zkušených umělců je na scéně nová generace mladých vzdělaných kreativců, tvořících v oblasti hudby, tance, nových médií, výtvarného a alternativního umění, divadla a literatury. Bohužel, dodnes nemůžeme mluvit o dostatečném zájmu kritiků, kteří by hodnotili objektivně tvorbu a prezentaci romské kultury a umění.Projekt AndroMedia (česky V Médiích) podporuje rozvoj umělecké a kulturní kritiky prostřednictvím interdisciplinárních aktivit, pořádaných ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy, ARA ART, z. s. a Sofiyí Zahovou z Islandské univerzity.

AndroMedia cílí ná osvětu umělecké kritiky romských autorů pomocí tématicky navazujicích projektových aktivit. Pro studenty je připravena Malá letní škola romské hudby, kde se dozví vše potřebné o hudební kritice. Dále plánujeme uspořádat vzdělávácí semináře pro studenty žurnalistiky a mezinárodní seminář na Islandu zaměřený na kritiku romské literatury.

V rámci projektu spolupracujeme s klubem romských spisovatelů Paramisara pro které budou určeny workshopy kritického psaní.

Nedílnou součástí projektu je vytvoření otevřené konverzace/diskuse o romské kultuře pro experty i širokou veřejnost. Součástí webových stránek andro-media.cz je i on-line diskusní forum zaměřený na kritiku romského umění, který zajistí bezpečnou platformu pro zahájení objektivní konverzace o romské kultuře.

Dále plánujeme pořádat organizované diskuse v rámci koncertů, divadelních představení, autorských čtení a výstav vizuálního umění. Tyto diskuse, ve spolupráci s experty, umělci a kritiky, přivedou k vytvoření čtyř strategií rozvoje publika.

Z důvodu koronavirové epidemie a vladních opatření jsme museli některé projektové aktivity posunout na léto 2021. První akcí projektu AndroMedia se stala on-line diskuse “Kritika romské hudby”, uspořádaná ve spolupráci s neziskovou organizací ARA ART v rámci Oslav Mezinárodního dne Romů 2021. 9. dubna jsme vysílali živě z Divadla D21 s dodržením všech vládních nařízení.

První diskuse projektu Andromedia “Kritika romské hudby" vycházela z absence kritiky a hudebních publicistů zaměřených na romskou hudbu. Inspirací pro toto téma se stala zajímavost z Mezinárodního romského festivalu Khamoro. Zjistili jsme, že za 22 letou historii tohoto mezinárodně uznávaného romského kulturního festivalu, se o něm v médiích pro širokou veřejnost zmiňovalo převážně větou “V Praze zase svítí romské sluníčko”. Absence objektivní kritiky programu a jednotlivých umělců vedlo k potřebě vytvoření otevřené diskuse pro širokou veřejnost, zaměřenou specificky na kritiku romské tvorby.

Program diskuse moderovalo duo sourozenců - Caludie Laburdová a Vojtěch Lavička.

V rámci diskuse padli zajímavé postřehy samotných umělců a novinářky Jarmily Balážové.

Své názory na vnímání romských interpretů jako umělců v médiích pro širokou veřejnost sdíleli: novinářka Jarmila Balážová, manažer hudební skupiny Kale Michal Miko, zpěvák a skladatel Tibor Žida a zpěvák a romista Jan Dužda.

Účastníci diskuse se shodli na absenci tzv."blacklabelu"(pozn. v daném kontextu se jedná o romskou hudební produkci reprezentující romské interprety) v Česku. Dále padl názor, že romské kapely se "neumí moc prezentovat pro širší veřejnost, což je vinou manažera, který nemá dobré kontakty v hudebním průmyslu nebo dostatek financí na protlačení hudebníků do populárních médií". V rámci hodinové diskuse byla probírána i další důležitá témata, týkající se kritiky romské hudby v médiích.

Záznam z živého vysílání je dostupný zdarma ke shlédnutí na naší fb stránce https://fb.watch/4NhWG8oueP/.

Chcete se zapojit do diskuse? Vytvořili jsme on-line fórum, kde nám můžete sdělit svůj názor. bit.ly/diskuseandro

Projekt je financován Fondy EHP 2014 – 2021, program Kultura.
7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page