top of page

JAKUB PATKAŇ: V HUDBĚ SE NA RASISMUS NEHRAJEHudebník Jakub Patkaň se k hudební produkci dostal už v 15 letech, aktivní je téměř osm let. Jak vnímá kritiku romského umění? A co by poradil hudebníkům, aby byli takzvaně více vidět? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi na následujících řádcích.

Jakub se dle svých slov nikdy nesetkal s neobjektivní či jakkoli předpojatou kritikou své tvorby. On sám se tedy v pozici hudebního producenta sice s neobjektivní kritikou svého díla nesetkal, ale umělci, jejichž je producentem, musí předpojatosti čelit často. Jakub má totiž zkušenost s tím, že jakmile se mladý Rom věnuje rapu, je často podroben srovnávání se slovenským raperem romského původu Rytmusem a bohužel je takový umělec i osočován z toho, že se slavného kolegu snaží kopírovat, což přitom není pravda. Je pak těžké ostatní přesvědčit o tom, že to tak vůbec není.

Celkovou kritiku romské tvorby v majoritních médiích vnímá Jakub jako velmi problematickou. Pociťuje totiž, že většinovou společnost spíše zajímá, co Rom udělal špatně, než to, v čem naopak vyniká. Proto se dle něj v médiích obvykle dozvíme o problematickém chování Romů spíše než o jejích úspěších. V zásadě se ale domnívá, že pokud někdo chce mít přehled o romské kultuře, informace si najde.

Když už ale ke kritice romských umělců dochází, tak celkově nemá pocit, že by byla jednostranně zabarvená, ať už příliš pozitivně či negativně. Dle mladého producenta se toto odvíjí od konkrétního interpreta nezávisle na jeho národnosti. „Jen pro představu, nejlepší rapeři na Slovensku jsou Rytmus, Separ. Oba mají kořeny právě u Romů. V Čechách je to Ektor, který je napůl Řek. V hudbě se prostě na rasismus nehraje,“ uvádí Jakub. Svůj původ tedy talentovaný producent vůbec nevnímá jako znevýhodnění v hudebním průmyslu.

Romové jsou často v hudbě, ale i třeba sportech velmi úspěšní. Proč jich ale v těchto odvětvích není více? „Protože se většinou stává, že výchova dětí, nevede ke vzdělání a není tam ta potřeba se zlepšovat,“ odpovídá mladý hudebník.

A co by na závěr poradil hudebníkům, aby byli více vidět? „Aktivita na sociálních sítích se zajímavým kontentem. Vystupovat živě. Když se člověk vypracuje, je pravděpodobnost že si zahraje jako předskokan většího jména, na které přišlo publikum. V tu chvíli je třeba publikum přesvědčit, ať si Vás vyhledají. A zbytečně se násilím nikam netlačit.“ Uzavírá své vyprávění Jakub.


Projekt je financován Fondy EHP 2014 – 2021, program Kultura.4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page