top of page

Romano art III.: Online diskuse "30 let rozhlasového pořadu O Roma vakeren"

13. října se uskutečnila třetí ze série online diskusí,kterými chceme v rámci projektu Andromedia zmapovat různé segmenty romské kultury a umění, jejich stav, tvůrčí potenciál i další směřování. Vybraní diskutující jsou povětšinou odborníky na dané téma, umělci, žurnalisté,recenzenti a romští aktivisté. Moderátorem celé série je Vojtěch Lavička,publicista, moderátor a romský aktivista.

Třetí diskuse Romano art III. nesla podtitul „30 let pořadu O Roma vakeren“ a diskutujícími byli redaktorka Českého rozhlasu vedoucí vysílání O Roma vakeren Iveta Demeterová, a Emil Baláž, hudebník, romský aktivista v neposlední řadě spoluzakladatel romské redakce Československého rozhlasu, která vznikla v roce 1992.Kromě vzpomínek na úplný začátek rozhlasového vysílání nejen pro Romy se diskutující společně s moderátorem online diskuse se pokusili přiblížit historii a úlohu romských pořadů ve veřejnoprávních médiích, tedy v Českém rozhlase a České (Československé) televizi. Společně pak hledali odpovědi na otázky: V čem tkví důležitost pořadů pro Romy? Měli by mít Romové vlastní televizi? Co dobrého přineslo rozhlasové a televizní vysílání pro Romy v devadesátých letech?

Diskutující se shodli na jedinečnosti vstřícné atmosféry devadesátých let, která umožnila vznik pořadu O Roma vakeren a pořadu Československé televize „Romale“. Prostor propagovat romskou kulturu a umění díky tomu byl velký a jedinečný. Dnes tento prostor v tradičních médiích chybí, přestože ho částečně nahradil prostor sociálních sítí. Ten ovšem není dostačující.

Celou diskusi můžete shlédnout ZDE

Na další novinky tohoto projektu se podívejte níže. Starší naleznete v sekci NOVINKY

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page